Oczy, które leczą :-)

O strusiu

Struś to jedyny przedstawiciel rodziny strusi (Struthionidae). Największy i najcięższy ptak żyjący obecnie: 274 cm wysokości i 156 kg wagi. Posiada bardzo dobry wzrok. Samiec wyższy od samicy. Struś występuje w 4 podgatunkach w Afryce, na terenie południowej Sahary do Sudanu i Etiopii, w Somalii po Kenię, od południowej Kenii do Tanzanii i w Afryce Południowej.

Długie nogi, uda silnie umięśnione oraz tylko po dwa kopytkowate palce u nóg, większy opatrzony silnym pazurem. Głowa i 2/3 długiej szyi są prawie nie opierzone, barwa skóry głowy, szyi i nóg jest różna u poszczególnych podgatunków. Upierzenie tułowia samca czarne z białymi, długimi, puchowymi piórami skrzydeł i ogona. Samica szarobrązowa z jaśniejszym ogonem. Struś nie lata, lecz jest rekordzistą w biegu wśród ptaków (72-96 km/godz.), podczas biegu stawia kroki o długości 3,5 metra. Ma największe oczy z wszystkich kręgowców lądowych (5 cm średnicy).

Żyje w małych stadach (5-6 sztuk) na pustyniach, półpustyniach i sawannach, przystosowany do niekorzystnych warunków (może przeżyć nawet 25-procentowy spadek masy ciała wskutek odwodnienia). Żywi się głównie roślinami. Gniazduje na ziemi, samiec parzy się z 2, 3 i więcej samicami, każda składa 2-11 jaj o wadze do 1,8 kg (łącznie 10-40 jaj). Inkubacja trwa 42 dni. Wysiaduje głównie samiec i on zajmuje się pisklętami, które opuszczają gniazdo wkrótce po wylęgu.